Какво да правим ако ни заболи зъб, докато сме на почивкa
Сезонът на почивките е към края си, но все още не е приключил. За жалост, нерядко се случва да се сблъскаме със зъбни проблеми именно докато сме във ваканция. Понякога това се дължи на наша небрежност в даден момент, понякога на стари травми, а друг път си е чиста случайност.
Устна хигиена по време на почивка
Почивките са време за забавление, активност и релаксация, което означава и отклонение от ежедневния ред и рутина, които имаме у дома. За да не развали болката във венците ваканционната атмосфера, Ви подготвихме няколко съвета за ефективна хигиена на устната кухина за Вас и Вашите деца.
Общи съвети
- Миене на зъбите два пъти на ден.
- Миенето на зъбите трябва да отнеме поне 2 минути.
- Използване на четката под ъгъл от 45 градуса към повърхността на зъба.
- Миене на зъбите в посока от венците към зъба.
- Редовно използване на конец за зъби и вода за уста.
- Грижа за хигиената и чистотата на използваните помощни средства.
Имайки дългогодишен изграден режим в грижата за нашата устна хигиена, то знаем и точно какви продукти имаме нужда да вземем със себе си при предстоящо пътуване – четка за зъби, паста за зъби, вода за уста, конци за зъби. Важно е те да бъдат съхранявани в суха и чиста козметична чантичка. Препоръчително е винаги да ни е под ръка, а ако пътуваме със самолет, да я съхраняваме в ръчния си багаж. Напомняме, че в тези случаи отделната опаковка на продукт не трябва да надвишава 100 ml.
Когато прибираме четката си за зъби, е добре да се уверим, че кутията за четката е напълно изсъхнала. Веднага щом стигнем до мястото на почивката ни, трябва да отворим кутията и да изсушим четката с цел предотвратяване създаването на условия за образуване на бактерии.
Как да избегнем неприятното изживяване от зъбобол по време на почивката?
На първо място в превенцията на зъбобола е профилактиката, която човек трябва да провежда. Независимо дали има проблем, болка, дискомфорт или пък се чувства прекрасно, без да има никакви неприятни усещания в устната кухина, посещенията при зъболекар за профилактичен преглед и почистване на зъбен камък трябва да са задължителни на всеки шест месеца.
При предварително планирана по-дълга почивка, особено до далечна и екзотична дестинация, е добре да посетим своя зъболекар за профилактичен преглед поне седмица-две по-рано, за да може в случай на нужда, той да има достатъчно време да реагира и да проведе нужното лечение.
Ако имаме вече започнато лечение на проблемен зъб, преди заминаване на дълга почивка е добре за всеки случай лекуващият ни зъболекар да ни подготви и даде набор от документация и снимки, касаещи лечението с подробно описание на проблема, диагнозата, извършените до този момент манипулации и използваните медикаменти. Всичко това би ни било изключително полезно ако по време на почивката се появи болка или друг вид усложнение и се наложи да потърсим зъболекарска помощ по спешност при непознат специалист. Все пак, дори да имаме налична документация и снимки е препоръчително зъболекарят, при който сме отишли, по възможност да се свърже по телефона с лекуващия ни зъболекар и двамата заедно да обсъдят случая и какво е най-добре да се направи в момента.
Ако все пак се случи така, че да ни заболи случаен зъб, докато сме на почивка, е важно да знаем как да подходим най-правилно към разрешаването на проблема.
Ако болката не е много силна, а по-скоро се усеща като дискомфорт, е препоръчително да изчакаме малко – няколко часа или един ден, тъй като има голяма вероятност такъв тип раздразнения да отминат от само себе си.
Ако болката, обаче, е по-силна, пронизваща и нетърпима може да опитаме да я овладеем с помощта на обезболяващи медикаменти. В този случай, дори и след изчезването й, независимо дали без или с прием на хапче, не трябва да забравяме, след като се върнем от почивката, да запишем час при лекуващия ни стоматолог, вместо да чакаме проблемът да се завърне отново, често с много по-голяма сила.
Ако болката не отминава, въпреки приема на обезболяващо, е най-добре да се свържем с лекуващия ни зъболекар за съвет.
За целта е важно да му обясним максимално точно какво точно усещаме/виждаме – болка или просто дискомфорт, подуване или зачервяване на венеца. При болка трябва да опишем нейния характер, а именно дали е постоянна или от време на време, кога е по-силна – през деня или нощта, остра или не, теглеща или пулсираща, дали е спонтанна или се провокира от нещо (например от студено, топло или при хранене), дали се облекчава или засилва от нещо (например при натиск на зъба или термично дразнене). Твърде вероятно е зъболекарят да ни посъветва да решим проблема временно с помощта на медикаменти, особено ако почивката е към своя край и има възможност да го посетим в следващите няколко дни.
В случаите, когато болката не може да бъде овладяна с обезболяващи или няма възможност за скорошно прибиране от ваканцията и съответно посещение на лекуващия ни зъболекар, може да се наложи да посетим зъболекар по спешност на мястото, където се намираме. Не е задължително той да извърши цялостното лечение ако то не е спешно или се притесняваме да му се доверим напълно. Може да поискаме от него единствено да се погрижи за спирането или облекчаването на болката ни чрез предписание за по-силни обезболяващи, за антибиотик при нужда, или поставяне на медикамент в зъба ни и да продължим лечението след края на почивката при личния си зъболекар. При този тип спешни посещения при стоматолог отново е хубаво да изискаме от него документ, с извършените манипулации, както и рентгеновите снимки, ако ни е направил такива. Те ще са от полза при продължаване на лечението от нашия зъболекар след края на ваканцията.