Преглед и консултация - дете
Един от главните приоритети на клиники Дентапрайм Сити е грижата за денталното здраве на децата. Нашият екип се стреми към изграждане на навик и поддържане на оралното им здраве от възможно най-ранна възраст до юношество.
Опитът ни е показъл, че за постигане оптимално орално здраве на децата незаменима роля имат и родителите. Именно за това, специалистите в нашата клиника ги информират за значението на домашните оралнохигиенни навици, редовните дентални прегледи и здравословното хранене.
Превантивната грижа за зъбите започва с поникването на първото зъбче и тъй като доверието е в основата на успешното лечение, ние даваме най-доброто от себе си децата да се чувстват добре в нашите ръце. Целим да направим посещенията на най-малките ни пациенти приятни и интересни, като първата среща най-често е запазена за запознаване с лекаря и с необичайната обстановка.Най-често тя протича във вид на игра, за да е забавно и за самите деца. По този начин искаме да спечелим доверието на децата и да ги насърчим да се грижат с внимание за зъбите си.
В дентални клиники Дентапрайм Сити разполагаме със средства и техника, които дават възможност на нашите висококвалифицирани кадри,в лицето на д-р Диянова и д-р Сейфетин, да се грижат за оралното здраве и красивата усмивка на всички наши любими малки пациенти.
Какво предлагаме?
- Консултация и профилактика
Добре е първото посещение при детски зъболекар да е след появата на първите млечни зъбки или след навършването на 1 годинка. Следващите профилактични прегледи се правят на всеки 6 месеца. Повод за преглед е преди всичко ПРЕВЕНЦИЯТА и профилактиката.първата визита на детето не трябва да в по спешност! Най-важното –никога не се изчаква проблемът да се реши от само себе си. Понякога незначителна на пръв поглед промяна в зъба или венеца може да е нещо доста по-сериозно, което само специалист може да диагностицира. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-бързо и по-леко ще се получи желаният резултат. Повод незабавно да се заведе детето на зъболекар е всяко едно от следните явления:- Зъбна болка;
- Петна по зъбите – бели, жълти, кафяви, черни. Формиране на плътен налеп и зъбен камък;
- Травма на зъб;
- Неприятен дъх;
- Чувствителни зъби;
- Аномалия на захапката;
- Постоянно дишане през устата;
- Възпаление на венеца или на оралната лигавица, кървене;
- Скупчване на зъби и растеж в неправилна посока;
- Диастема (разстояние между предните зъби).
- Късен пробив , забавяне на смяната на временните зъби
Не трябва да се забрави, че профилактика и превенцията трябва да са поводи за най-честите посещения , а не болката!
- Силанизиране
Силанизирането или херметизацията на фисурите е един от ефективните методи за превенция на кариесите. Фисурите са естествен релеф на дъвкателните зъби, в ямките и неравностите на които се задържа храна (зъбен налеп), начало на кариозен процес. Покриването на фисурите с полимерен слой създава механична защита на зъба от микроорганизми. Процедурата е безболезнена – фисурите се почистват със специална четчица, измиват се с вода, подсушават се с въздух и се нанася покритието. Силанизирането има защитно действие и способства за по-бързо „узряване” на зъбния емайл, тъй като някои силанти отделят флуор. Силанти те трябва да се следят и оглежда от стоматолога при следващи посещения и, ако някъде се изтрие, се нанася нов слой. - Лечение на кариеси и цветни пломби
Млечните зъби имат тънък емайл и голяма пулпна камера поради тази анатомична особеност бързо се увреждат от кариес. В същото време, много родители смятат, че не си струва да се лекуват млечни зъби, защото сами ще паднат и ще изникнат постоянни. Само че, дори и да е млечен, кариозният зъб е огнище на инфекция, която попада в детския организъм. Тези ранни кариеси могат да са свидетелство, че бременността не е протекла както трябва, тъй като зачатъците им се формират още в първия триместър. Вторичните причини за поява на кариес липса на орално-хигиенни навици и прекомерният прием на захари, дългият контакт на зъбния емайл с млечна и сладка храна.Заспиването с шише мляко с биберон е една от причините за поява на кариеса на ранното детство между 1.5-2 г. Възраст.Последният навик поразява горни резци. Процесът бързо обхваща цялата повърхност на зъбите, най-често са засегнати горните резци и дъвкателните зъби, в много редки случаи са засегнати и долните резци. В някои случаи, това може да протича безсимптомно, а при други например където са засегнати освен горните и долните резци,симптоматиката и клиничната картина са тежки. Дори и при отсъствие на видими причини за тревога, се препоръчва детето с млечни зъби редовно да се води на профилактични прегледи, за да се лекува навреме и да не се допусне разрастване на инфекция и заразяване зачатъците на постоянните зъби. При подозрение за възпалителен процес или скрит кариес, се прави рентгенова снимка. Най-честото лечение на детски кариес е традиционно: изчистване и дезинфекция и запълване с глас-йономерн материал или други подходящи материали.С местна анестезия или без нея, увредената тъкан трябва да се премахне. - Местопазители
Местопазител е специален апарат за профилактика, използващи се при преждевременна загуба на млечен или липса на постоянен зъб. Целта е да се гарантира място за изникване на постоянен зъб и така да се предотвратят бъдещи деформации на зъбно-челюстния апарат или да се запази мястото на липсващия постоянен зъб. Лечението с подобни апаратчета се извършва от специалист ортодонт. - Рентген
Денталният рентген ни позволява да сме по-информирани и прецизни в работата ни като детски зъболекари. Рентгеновото изследване в детска възраст е подчинено на строги правила и условия, като за целта разполагаме с безопасен с ниски и пренебрежимо малки дози на облъчване рентген.
Показания за рентгенови изследвания има при:
- При диагностика на различни заболявания на твърдите зъбни тъкани
- Умъртвяване на млечни зъби
- Ендодонтско (канално ) лечение постоянни детски зъби
- След травма
- Аномалии в броя и формата на зъбите при някой член на семейството
- Работа върху зъби с обширни кариозни дефекти
- Множествен кариес
- Оток или подуване
- Признак за лицева травма
- Зъбна подвижност
- Лицева асиметрия
- Повишена зъбна чувствителност
- Необичаен зъбен пробив
- Необичайна минерализация, оцветяване или морфология на зъбите
Панорамната снимка, на която се виждат всички млечни зъби, зародишите на постоянните зъби, броят им, както и евентуална налична патология, е от значение за правилното планиране на комплексното лечение в детска възраст, хирургия или ортодонтско лечение. - Лечение на травми
Травмата на зъб винаги е голям стрес за детето, но за да се спаси зъба и околните тъкани, отиването на зъболекар е спешно. Например спасяването на избит постоянен зъб зависи от това колко бързо и правилно е оказана помощта.Важно е да не забравяте да потърсите фрагмента от счупения зъб или избития зъб и да го запазите в слюнка или в мляко докато намерите дентална помощ. Детските стоматолози имат решение дори и за най-сложните случаи, като лечението на травмата се прави и на базата на точна цифрова диагностика.
Ето и какво съветва д-р Сейфетин да направите преди да запишете час за преглед на своето дете:
- При записване на час, съобразете режима на детето, особено ако то е малко – важно е посещението да е в подходящото време и да не пречи на неговия сън и хранене.
- Когато му обяснявате какво ще се случи в кабинета, не използвайте страшни думи за децата (напр.: игла, бормашинка, кръв). Ние имаме наши начини да обясним манипулациите на малките деца, (напр.: турбината и наконечникът са „въдички“, упойката – „печличка", рефлекторът- "нашето слънце", стоматологичният стол- "нашият асансьор", кариесът - къщичката на Чук и Пук)
- Не плашете детето със зъболекаря (напр.: „Ако ядеш много бонбони, ще ходиш всеки ден при зъболекаря.“ или „Ако не си измиеш зъбите, ще те заведа при доктора да ти се скара“)
- Не обещавайте на детето, че зъболекарят няма да прави нищо.
- Не го лъжете. Ако идвате за лечение на кариес или вадене на зъбче, не го убеждавайте, че само ще го намажем с гелче или само ще видим зъбите.
- Може да подготвите детето за прегледа в игрова ситуация – може да използвате фенерче вместо лампата, електрическа четка, вместо турбина, както и да „прегледате зъбите“ на любимата играчка на детето.
Относно посещението в кабинета, д-р Диянова споделя следното:
- За деца до 4 години, е добре, родителите да са заедно с тях в кабинета. За по-големи деца родителят сам може да прецени дали да изчака в приемната, докато детето е на стола. Родители, които са притеснени или имат страх от зъболекар е по-добре да изчакат отвън, тъй като децата усещат тяхната тревога и също стават неспокойни.
- Докато сте в кабинета не бързайте. Работим само при съгласие на детето, а не насила. Може да се наложи да поговорим с детето на различни теми от лечението, докато го предразположим и то се адаптира към средата.
- Ако детето не желае да работим, не му се карайте. Използвайте само позитивни думи и акцентирайте върху тях.
- Не очаквайте да направим всичко в едно посещение. Може да започнем от нещо дребно и лесно, за да спечелим доверието на детето. За някои манипулации като лечение на зъб, се налагат повече от едно посещение.