Причини за обеззъбяване 
Причините, които водят до обеззъбяване се дължат на зъбен кариес и неговите усложнения, пародонтит, травми, индивидуални анатомични аномалии, кисти, общи заболявания като диабет и тумори.  

Обеззъбяването се характеризира с определени показатели, които е необходимо да бъдат изяснени преди лечение. 
– Периодичността на загубата на зъбите е показател да се търси общо заболяване, дало отражение на пародонталните процеси, например диабет. 
– Последователността на загубата на зъбите е показател за изясняване на участъците на алвеоларния гребен, които по-рано или по-късно са били обеззъбени. Когато обеззъбяването е настъпило преди напр. 9-10 месеца, алвеоларният гребен е с почти възстановена костна структура и е по-устойчив на атрофични процеси за разлика от този, при който зъбите са изгубени преди 2-3-4 месеца, защото костният рисунък не е завършен.  
– Позицията на последните извадени зъби е важна, защото насочва клиницистите към областта, в  която последно се е извършвала дъвкателна функция, т.е там са запазени дъвкателните рефлекси. При диагностика и различни проби е възможно долната челюст да се измества в тази посока. 
– Анамнезата на живота играе роля за събиране на сведения относно трудова дейност на пациента, минали заболявания, фамилна обремененост, вродени навици, вредни навици, хигиена и др. 

Етиологичните фактори са важни за прогнозата на лечението. Алеволарната кост /тази част от челюстта, в която са разположени зъбите/, обеззъбена в резултат от усложнение на кариес или травма, зараства по-бързо и е по-устойчива на натоварване и атрофични процеси за разлика от тази, обеззъбена вследствие на заболявания на пародонта. 

Промени при обеззъбяване 
След обеззъбяване настъпват най-значимите промени в лицево-челюстната област. Нарушава се физиологичното и функционалното равновесие и единството на трите основни анатомо-стоматологични структури: зъби, челюстни стави и дъвкателни мускули. 

Лицеви промени при обеззъбяване 
Това са естетични промени и се отразяват на външния вид на лицето в профил и анфас. При пълно обеззъбяване лицето придобива старчески вид, устните хлътват навътре, изглеждайки тесни, а устните ъгли са извити надолу. Бръчките се задълбочават и лицето губи своята жизненост и пълнота. Носът е видимо удължен и провиснал, а скулите изглаждат по-изпъкнали, защото бузите хлътват навътре. Чертите на лицето се изострят и за съжаление промените са шокиращи както за пациентите, така и за близките им. Тези промени могат да варират в зависимост от степента на обеззъбяване. Те градират негативно от частично до пълно обеззъбяване.  

Промени в устната кухина след обеззъбяване 
Челюстните кости са подложени на резорбция, която продължава около 3 месеца, но атрофията се задълбочава във времето. Горната беззъба челюст при атрофия намалява размерите си, а долната сякаш ги увеличава. Това се дължи на различния анатомичен строеж на горна и долна челюст.  

Атрофията на алвеоларните гребени бива симетрична и асиметрична, равномерна и неравномерна. Степените на атрофия са различни, в зависимост от параметрите на остатъчната кост. Дъвкателните мускули също претърпяват промени. При пълно обеззъбяване езикът и бузите участват в дъвкателната функция, вследствие на което езикът хипертрофира.  Междучелюстните съотношения се променят, наблюдват се промени в ставите, които водят до оплаквания – шум, щракане, пукане. 

Лигавицата на обеззъбените челюсти може да бъде нормална, хипертрофирана или атрофична. Нормалната лигавица е с бледорозов цвят, добре се омокря от слюнката, а протезите добре се задържат от нея. Хипертрофичната лигавица изглежда подпухнала, цели протези не са особено стабилни върху нея. Атрофичната лигавица е най- неблагоприятна за цели протези, защото е суха, не се навлажнява добре от слюнката и изглежда бледо розова. Споменаваме слюнката, защото тя е важен фактор за задържането на протезите, които повечето пациенти с пълно обеззъбяване носят. 

Функционални промени  
Дъвкателната функция след пълно обеззъбяване се променя изцяло, защото човек се научава да се храни с мека храна, която стрива с езика си. Говорната функция е смутена, а дишането през носа, постепенно преминава в дишане през устата и логично – хъркане по време на сън.  

Психични промени  
Обеззъбяването влияе негативно върху психиката на пациента. Той се дистанцира от околните и се появява рефлекс за криене с ръка. Социалните контакти стават все по-ограничени.  

Частичното обеззъбяване също е съпътствано от промени, в зависимост от тежестта си. При него се оформя обеззъбен участък в зъбната редица и се нарушава целостта на зъбната дъга. Противоположните зъби прорастват, а съседните се наклоняват към „празното “ място докато не се получат блокажи в захапката. Този феномен се нарича „Феномен на Годон“. 

Съвремените решения на частично и тотално обеззъбяване, които предлагаме в Дентапрайм Сити са all-on-4 и all-on-6 пълно възстановяване, снемаема система върху импланти с траверса, както и единични импланти. Обеззъбяването влияе върху висички аспекти в живота на пациентите. Навременните мерки за лечение възпрепятстват задълбочаването му. Доверете се на специалистите от Дентапрайм Сити, които ще се погрижат за Вашата здрава и красива усмивка.  

 


 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *